بیستمین همایش مرکز بهداشت صنعتی باعنوان نقش دعا در ارتقاء سلامت برگزار گردید .

بیستمین همایش مرکز بهداشت صنعتی باعنوان نقش دعا در ارتقاء سلامت برگزار گردید .
همزمان با ماه محرم الحرام همایش دعا و نقش آن در سلامت درتاریخ 26 آبان ماه با حضور اساتید جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران، در سالن شهید نصرالهی برگزار شد.
 

دکتر حاج عابدینی ضمن تسلیت ایام شهادت سرور و سالار شهیدان و خوش آمدگویی به حاضران، در خصوص انتخاب موضوع همایش گفت:" پژوهش های تجربی در طول بیش از دو دهه، با بیان کردن نقش ارزش ها در روان درمانی، بر ضرورت به کار گیری دعا، نماز، عبادت و حضور در محافل و مکان های مذهبی تاکید می کنندتاریخچه نقش معنویات در سلامت انسان که در چند دهه اخیر موضوع بحث کشورهای پیشرفته شده است به سالها ی ظهور ادیان بر می گردد ومسئله جدیدی نیست. یکی از مصداق های برجسته ذکر خدا دعا است، دعا سبب ایجاد آرامش در فرد می‏شود و نگرانی را کاهش می‏دهد و در پیشگیری و کاهش اضطراب موثر است و در درمان افسردگی بیشتر از دیگر روش ها کاربرد دارد."

سرپرست مرکز بهداشت صنعتی تصریح کرد: فراموشی خدا موجب بروز احساس پوچی، بی هدفی، تهی بودن در زندگی می گردد. به این معنا زندگی برای انسان سخت می شود و در مقابل دعا، نیایش با خدا، یکی از حقایق بسیار پر معنا و سازنده جنبه های مثبت انسانی و از اساسی ترین عوامل رشد و تعالی انسان است و دعا در پیشگیری و درمان اضطراب نقش اساسی دارد

در ادامه همایش سرکارخانم دکتر مفتون و سرکارخانم دکتر فرزدی دو تن از محققین و پزشکان علوم پژوهشی جهاددانشگاهی دانشگاه تهران در باب تاثیر دعا بر سلامت انسان سخن گفتند .

ایشان به این نکته اشاره کردند که پس از تکمیل علم طب جسمی ، بعد روانی انسانی مورد توجه قرار گرفته و پس ازتمرکز بر بعد روانی ،بعد اجتماعی بیماریها مطرح گردید و دانشمندان حوزه سلامت را به خود مشغول کرد.  اما در 5 دهه اخیر بحث نقش معنویات در سلامت به طور گسترده ای طرح گردیده و پژوهشهای زیادی در این زمینه در ایران وجهان انجام گرفته است به طوریکه تعریف سازمان جهانی بهداشت از سلامت تغییرکرده و اینگونه تعریف شده است "سلامت عبارتست از برخورداری از آسایش کامل جسمی ، روانی و اجتماعی واعتقادی نه فقط نداشتن بیماری و نقص عضو. "

ایشان در ادامه افزودند: "دعا و نیایش و معنویت برای رسیدن به آرامش روحی در کنار آسایش جسمی وجه مشترک تمام ادیان و مکاتب است. و این بدان دلیل است که احساس نیاز به دین کاملاً فطری است و مانند نیاز به غذا در جهت تکامل روحی به شکلی فطری در وجود انسانها آفریده شده است."

۲۷ آبان ۱۳۹۲ ۰۹:۰۶