تفاوت افکار والدین و نوجوانان در خانواده ناشی از نقص آگاهی است.

تفاوت افکار والدین و نوجوانان در خانواده ناشی از نقص آگاهی است.
در دین مبین اسلام خانواده یکی از مهم‌ترین ارکان جامعه محسوب می‌شود. پایبندی به خانواده و جلوگیری از بی‌بندوباری و همچنین ارتقاء جایگاه و تحکیم بنیان خانواده، از جمله مسائلی است که به آن شفارش فراوان شده است.

 روز 25 ذیحجه به عنوان روز خانواده و تکریم بازنشستگان در تقویم رسمی کشور درج شده است. خانواده به عنوان کوچک‌ترین نهاد اجتماعی، آسیب پذیرترین گروه در برابر آسیب‌های اجتماعی است به طوری که اکثر مشکلات و آسیب‌ها ابتدا در خانواده‌ها بروز پیدا می‌کند و در صورت عدم پیشگیری و برخورد ناصحیح با آنها، به درون جامعه نیز رسوخ می‌کند و در این شرایط دشوار دیگر نمی‌توان به راحتی مشکلات و آسیب‌ها را کنترل کرد.

در این راستا خانم دکتر فیض‏زاده از روانپزشکان مجرب مرکز بهداشت صنعتی و سلامت کارکنان طی مصاحبه‏ای در باره تفاوت افکار والدین و نوجوانان اظهار داشت: "در گذشته هر 3 دهه را یک نسل متفاوت تلقی می کردند؛ یعنی یک فرد 15 ساله و یک فرد 45 ساله از دو نسل متفاوت محسوب می‏شدند. اما امروزه به دلیل غییرات شرایط اجتماعی و پیشرفت سریع تکنولوژی و غیره این فاصله نسل به یک دهه کاهش پیدا کرده است و یک نوجوان 15 ساله که دارای یک پدر 45 ساله است باید برای تعامل با والدینش با فرهنگ سه نسل قبل از خودش تعامل برقرار کند، که این موضوع شکاف بین والدین و فرزندان را بیشتر می‏کند ."

وی افزود: نکته دیگری که از اهمیت برخوردار است توجه به این موضوع است که این فاصله در همه‏ی نسل‏ها وجود داشته و کاملاً طبیعی است. اما پدر و مادرها نباید فکر کنند که کلیه تفکراتشان درست است و فرزندانشان باید کاملاً مثل آنها باشند؛ در اصل مهم‏ترین مسئله، پذیرش این فاصله و تفاوت فرهنگی و طبیعی انگاشتن آن از سوی والدین است. اگر والدین خواهان برقراری ارتباط بهتر با فرزندانشان هستند، لازم است نگاه بالا به پائین به فرزندانشان نداشته و رابطه‏ای صمیمی و دوستانه از کودکی با فرزندانشان برقرار کنند، تا بتوانند اعتماد فرزندانشان را جلب کنند و به جای نه گفتن به خواسته‏های معقول فرزندانشان که ممکن است به دلیل شرایط اجتماعی آنها را نگران می‏کنند کمی فکر کرده و راه‏های تسهیل انجام آن را با شرایط صحیح فراهم آورند. به طور مثال چند دختر نوجوان که در یک روز تعطیل می‏خواهند با دوستانشان به گردش در طبیعت و خارج از شهر بروند، والدین می توانند به جای نه گفتن، یکی از مادران را با فرزندانشان همراه کنند که در طی سفر خطرات احتمالی را هم به آنها نشان دهند.

وی اضافه کرد: فرآیند دوستیابی باید با هماهنگی والدین و همراه با برنامه‏ریزی باشد و عدم هماهنگی میان والدین خود باعث بروز معضلات زیادی در این زمینه می‏شود.

دکتر فیض زاده ادامه داد: از دلائل دیگر اختلاف فکری میان نسل‏ها این است که، والدین بدون توجه به توانایی‏ و استعدادهای بچه‏ها، شرایط و امکانات خانواده و خواسته‏ها و علائق فردی فرزندان می‏خواهند که آنها دکتر یا مهندس یا ... شوند؛ همین تفکر باعث می‏شود فرزندانشان در مسیر زندگی بدون لذت بردن و بهره‏ی کافی در راستای هدفی که والدین برای آنها ترسیم کرده‏اند، سپری کنند؛ همین خواسته‏های غیرمنطقی والدین یکی از دلایل شکاف نسلی میباشد."

ایشان در پاسخ به سؤال ما مبنی بر اینکه والدین چگونه باید فرزندانشان را هدایت کنند؟ خاطر نشان کرد:  "وظیفه‏ی والدین انتقال اصول کلی به فرزندان است؛ مثل ارزش‏های اخلاقی، دینی و عرفی جامعه و پس از آن باید به آنها حق انتخاب داده و دلائل انتخابشان را با آنها بررسی کنند و آنها را به صورت نامحسوس هدایت کنند و در صورتی‏که والدین نظرات خود را به فرزندانشان تحمیل کنند در هنگام عدم حضورشان احتمال تصمیم گیری‏های غلط از سوی فرزندان بسیار زیاد است."

بی شک با انجام فرامین دینی اسلام در مورد خانواده و درنظر گرفتن آنها می‌توان تا حد زیادی زمینه سلامت خانوادگی و سعادت و جاودانگی را برای خویش فراهم سازیم.

۹ آبان ۱۳۹۲ ۰۹:۲۵