مضرات قلیان انکار ناپذیر است.

مضرات قلیان انکار ناپذیر است.
متاسفانه طی سال‌های گذشته، مصرف قلیان بطور قابل توجهی در کشورمان افزایش یافته است. سازمان بهداشت جهانی بعد از اعلام همه‌گیری در حال رشد مصرف سیگار که در دهه گذشته بارها و بارها تکرار کرده بود، در چند سال گذشته اذعان کرده است که با همه‌گیری دیگری از دخانیات به نام «قلیان» روبه‌رو هستیم.

برخی از باورهای غلط در خصوص قلیان:

بــاور غلط اول این است، از آنجا که تنباکوی قلیان از طریق آب فیلتر میشود، کلیه ی مواد مضر آن تصفیه میشود. در حالی که واقعیت چیز دیگریست؛ کشیدن تنباکو از طریق آب، مواد سرطان زای آن را تصفیه نمی کند و این دود میتواند به اندازه دود سیگار اثر مخرب بر روی ریه و قلب داشته باشد.

 

بــاور غلط دوم آن است که استنشاق دود قلیان ریه ها را نمیسوزاند و به همین دلیل مضر نیست. اما واقعیت این نیست؛ درست است که دود قلیان وقتی استنشاق میشود، ریه ها را نمیسوزاند، زیرا از طریق آبی که در پایین آن قرار دارد خنک میشود، اما با اینکه دود خنک میشود، اما هنوز هم حاوی مواد سرطان زایی است که برای بدن مضر است.

 

بــاور غلط سوم این است که کشیدن قلیان سالمتر از کشیدن سیگار است، در حالی که دود قلیان به همان اندازه دود سیگار و حتی بیشتر مضر است. قلیان به طریقی متفاوت دود تولید میکند. دود سیگار از سوختن تنباکو ایجاد میشود، در حالی که دود قلیان از طریق گرم شدن تنباکویی که در کاسه ی بالای آن قرار دارد از طریق زغال تولید میشود. محصول نهایی آن یعنی دود یکسان است که حاوی مواد  سرطان زا است.

 

بــاور غلط چهارم آن است که کشیدن قلیان به اندازه کشیدن سیگار اعتیادآور نیست، زیرا نیکوتین در خود ندارد؛ درحالی که واقعیت بیان می دارد تنباکوی قلیان هم مثل تنباکوهای معمولی حاوی نیکوتین است. در واقع، در یک جلسه ی مصرف 60 دقیقه ای قلیان، فرد در معرض حجم دودی 100 تا 200 مرتبه بیشتر از یک سیگار قرار میگیرد.

 

4445 

بــاور غلط پنجم این است که تنباکوی گیاهی قلیان سالمتر از تنباکوی معمولی است، در حالی که این تنباکو نیز هم مثل کشیدن سیگار گیاهی یا طبیعی، فرد را در معرض مواد سرطانزا قرار میدهد.

 

کشیدن قلیان حجم تنفسی بدن را کاهش داده و مواد سمی ناشی از نوع توتون و تنباکوی قلیان، سلامت افراد را با خطر روبرو می ‌کند.

به دلیل مرطوب بودن راه‌های هوایی و مجرای خروج دود، قلیان می ‌تواند عامل مهمی جهت رشد میکروب ها و قارچ ها باشد.

در ابتدا شخص متوجه بیماری خود نمی ‌شود، ولی سال های بعد به دلیل نفوذ این قارچ ها و میکروب ها در لایه‌های مختلف ریه، بیماری هایی مثل برونشیت،‌ برونشکتازی،‌ آمفیزم ریه و در نهایت آسم ایجاد می شود. این در حالی است که شخص هنگامی به بیماری خود پی می ‌برد که متأسفانه چاره‌ای جز تحمل بیماری تا آخر عمر نخواهد داشت.

متأسفانه به اکثر تنباکو‌هایی که در سال های اخیر به بازار آمده اسانس‌هایی اضافه می‌ شود که این اسانس ها علاوه بر تحریک دستگاه تنفس موجب حساسیت و آلرژی می‌ گردد، بنابراین علاوه بر بیماری‌های ذکر شده، رینیت آلرژیک و سرفه‌های مزمن همراه با خلط را برای فرد به همراه دارد.

سرطان ریه،‌ سرطان لب و دهان و حنجره،‌ سرطان مری و معده،‌ لوزالمعده، کبد و سرطان روده بزرگ از عوارض بد‌خیم استفاده از سیگار و قلیان هستند،‌ و از عوارض خوش‌خیم آن زخم‌های گوارشی است؛ همچنین قلیان باعث ریفلاکس معده (برگشت اسید معده به مری) می ‌شود که در نتیجه ی ‌آن فرد سوزش شدیدی در سر دل دارد و دچار تهوع می گردد. حتی بیماری ریفلاکس در بعضی موارد منجر به سرطان مری نیز می‌ شود.

این موضوع مصرف‌ کنندگان قلیان و اطرافیان آنها را که در مواجهه با دود تحمیلی آن قرار دارند، همانند مصرف ‌کنندگان سیگار به انواع سرطان ها، بیماری های قلب و عروق، تنفسی و آثار سوء در دوران بارداری مبتلا خواهد ساخت.

هم اکنون سالانه 5 میلیون نفر در دنیا به علت استعمال دخانیات، جان خود را از دست می ‌دهند که با ادامه ی این روند تا 20 سال آینده تعداد قربانیان به 10 میلیون نفر در سال می ‌رسد.

۲۵ فروردین ۱۳۹۲ ۲۲:۳۲