خارش پوست در دوران بارداری

خارش پوست در دوران بارداری
حدود 20% از زنان باردار در دوران بارداری به درجاتی از خارش پوست مبتلا می شوند. علل اصلی این خارش تغییرات هورمونی بدن و کشیدگی پوست به خصوص در ناحیه ی شکم می باشد.

در حدود دوسوم از خانم های باردار در طول دوران بارداری دچار قرمزی و گاهـی خارش کـف دست ها و پاها می شوند. کارشنـاسـان براین باورند که علت این اختلالات که بلافاصله پس از زایمان از بین می رود افزایش سطح استروژن خون است.

 

 راه های تسکین خارش پوست

 

-          حرارت زیاد خارش را بدتر می کند، بنابراین در صورتی که هوای محیط گرم است از لباس های نخی گشاد استفاده کنید.

-          حتی المقدور ظهرها و زمانی که هوا گرم است بیرون نروید.

-          استفاده از پنکه های دستی قابل حمل می تواند شما را خنک نگه دارد.

-          بعضی افراد برای خنک تر نگه داشتن نواحی ملتهب از دستمال های خیس  استفاده می کنند.

-          از گرفتن دوش و حمام داغ بپرهیزید زیرا می تواند پوست را خشک تر کرده و خارش را تشدید کند.

-          از صابون هی ملایم استفاده کنید و دقت کنید که آنرا بخوبی آب کشی کنید و سپس به آرامی پوست را خشک کنید.

-          به دنبال محصولاتی با مواد نرم کننده مثل کالامین، آلوئه ورا و روغن درخت چای باشید. شما می توانید لوسیون کالامین را بر نواحی خارش دار بمالید و برای اینکه حداکثر اثر خنک کنندگی را داشته باشید ظرف محصول را در یخچال قرار دهید.

 6756456

کلستاز بارداری

 

در موارد نادر، خارش شدید در سه ماهه ی سوم می تواند نشانه ای از کلستاز داخل کبدی در دوران بارداری محسوب شود. معمولا این اختلال با علائمی همچون کاهش اشتها، زردی، اسهال و استفراغ همراه است. این اختلال هنگامی بوجود می آید که صفرا بطور عادی در داخل مجاری صفرا به جریان در نمی آید و در نتیجه املاح صفراوی در پوست تجمع می یابند و به خارش کلی بدن می انجامد.

این حالت بخودی خود بثوراتی ندارد ولی ممکن است بعلت خاراندن، پوست قرمز و ملتهب شود و خراشیدگی هایی در آن دیده شود. اگر تصور می کنید که کلستاز دارید، باید خیلی سریع به پزشک یا ماما خبر دهید و تحت آزمایشات کبدی برای بررسی کار کبد و سونوگرافی برای کنترل وضعیت جنین قرار گیرید. درمان بستگی به جواب آزمایش و وضعیت جنین دارد و ممکن است لازم باشد که زایمان زودتر از موقع انجام گیرد. بعد از زایمان مشکل از بین می رود و البته ممکن است در بارداری های بعدی مجدداً این مشکل بوجود آید.


خانم ابویی شیما ابویی _ کارشناس مامایی  

۶ آبان ۱۳۹۱ ۱۱:۵۵