تغییرات لثه و دندان ها در دوران بارداری

تغییرات لثه و دندان ها در دوران بارداری
طی دوران بارداری احتمال عفونت و التهاب لثه های شما افزایش می یابد. اغلب خانم های باردار مقداری خونریزی در لثه هایشان دارند به خصوص در زمان مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن. به التهاب لثه «ژنژیویت» می گوییم و از لثه های عفونی تحت عنوان « بیماری پریودنتال» نام می بریم. افزایش ترشح بزاق هم در دوران بارداری امکان پذیر است.
تغییرات لثه و دندان ها طی دوران بارداری به دو علت است:

1- تغییرات هورمونی

2- افزایش جریان خون بدن که می تواند باعث نورم، حساسیت و آزار لثه های شما شود.


اقداماتی که می توان انجام داد:


- از سلامت لثه و دندان هایتان طی دوران بارداری اطمینان حاصل کنید. اگر ژنژیویت ناشناخته باقی بماند به سمت بیماری های جدی تر لثه پیش می رود.

- حد اقل دو بار در روز مسواک بزنید ( اگر ممکن است بعد از هر وعده ی غذایی به مدت حد اقل 5 دقیقه).

- آهسته و با ملایمت عمل کنید. از مسواک نرم استفاده کنید و با ملایمت مسواک بزنید. اگر خیلی حساس هستید از خمیردندان هایی استفاده کتید که برای لثه های حساس ساخته شده است. اگر لثه هایتان بعد از مسواک زدن آزار می بینند برای کاهش درد از یخ استفاده کنید.


- نخ دندان را فراموش نکنید. اگر می توانید بعد از هر وعده ی غذایی نخ دندان بکشید.


- کم کردن مصرف شیرینی جات.آب نبات، شیرینی، کیک، نوشیدنی های شیرین و سایر شیرینی جات شیرین موجب بیماری های لثه و پوسیدگی دندان می شوند.

- مراقبت های منظم دندانپزشکی. برای اطمینان از سلامت دهان و دندان در دوران بارداری بیش از زمان غیربارداری به دندانپزشک تان مراجعه کنید.

87698745  
زمان مراجعه به دندانپزشک:

کارهای دندانپزشکی را به بعد از فارغ شدن موکول نکنید. دندان های پوسیده موجب عفونت می شوند که ممکن است به جنین شما آسیب برساند. همیشه دندانپزشک تان را در جریان بارداری و مدت زمانی بارداری تان قرار دهید.

ملاقات دندانپزشکی را بلافاصله ترتیب دهید اگر:

- لثه های شما خونریزی زیادی دارند.
- لثه های شما دردناکند.
- دندان از دست داده اید.
- برآمدگی یا رشد غیرطبیعی در دهانتان دارید.

زهره محجوب مقدس   زهره محجوب مقدس - کارشناس مامایی

۱۹ مهر ۱۳۹۱ ۱۵:۱۸