بیماری مرسوم ناشی از کار با کامپیوتر و راه های درمان و پیشگیری از آن

بیماری مرسوم ناشی از کار با کامپیوتر و راه های درمان و پیشگیری از آن
Cvs: سندرم بینایی کامپیوتر. تقریبا3/4 کسانی که زیاد با کامپیوتر کار میکنند،گرفتار این علایم هستند.به نظر میرسد با فراگیر شدن بکار گیری کامپیوتر در محل های کار و حتی در خانه ها تعداد کسانی که از cvsرنج میبرند،رو به افزایش باشد.

    


علایم  cvs

مهم ترین علایم cvsعبارتند از :خستگی چشم،خشکی چشم،سوزش،ریزش اشک و تاری دید.

Cvs همچنین ممکن است سبب درد در گردن و شانه ها نیز بشود.

چشم انسان حروف چاپی را بهتر از حروف نمایش داده شده بر روی مانیتور میبیند،علت این  امر این است که حروف چاپی وجه تمایز بیشتری با صفحه سفید زمینه داشته و لبه های آنها واضح تر است،حال آنکه در مورد صفحه مانیتورچنین نیست و لبه ها به وضوح حروف چاپی نیستند،بلکه حروف از یک مرکز با کنتراست بالا شروع شده  به تدریج کم رنگ تر میشوند و پس از تبدیل به خاکستری کم رنگ ناپدید میگردند،بنابر این لبه های حروف به روی صفحه مانیتور وضوح حروف چاپی را ندارند.یکی از مهمترین دلایل خشکی و سوزش چشم هنگام کار با کامپیوتر کاهش میزان پلک زدن است ،به طوری که افراد هنگام کار با کامپیوتر تقریبا"یک پنجم حالت عادی پلک میزنند.این مساله به همراه  خیره شدن به صفحه مانیتور و تمرکز بر روی موضوع کار سبب میشود تا پلک ها مدت بیشتری باز بمانند و در نتیجه اشک روی سطح چشم سریع تر تبخیر می شود.

cheshm

راه های جلوگیری از cvs

1/سعی کنید بطور ارادی پلک بزنید این کار سبب میشود سطح چشم شما با اشک آغشته شود وخشک نشود .در صورتی که مشکل شما شدید باشد ،می توانید از قطره های اشک مصنوعی استفاده کنید.

2/مرکز ما نیتور باید 10تا 20 سانتیمتر پایین تر از چشمان شما باشد.این وضعیت علاوه بر اینکه باعث میشود پلک ها پایین تر قرار گیرند و سطح کمتری از چشم در معرض هوا باشد از خستگی گردن و شانه ها می کاهد.در این موارد هم باید مانیتور را در ارتفاع مناسب قرار داد و هم ارتفاع صندلی را نسبت به میز کار تنظیم کرد بطوری که ساعد شما هنگام کار با صفحه کلید موازی با سطح زمین باشد.

3/مانیتور خود را طوری قرار دهید که نور پنجره با روشنایی اطاق به آن نتابد هنگام کار با کامپیوتر سعی کنید پرده ها را بکشید و روشنایی اطاق را نیز به نصف وضعیت معمولی کاهش دهید.اگر از چراغ مطالعه روی میز خود استفاده میکنید آن را طوری قرار دهید که به صفحه یا چشم شما نتابد.همچنین می توانید از صفحه های فیلتر نیز بر روی صفحه مانیتور استفاده کنید تابش نور به صفحه مانیتور سبب کاهش کنتراست و خستگی چشم میشود.این مساله به خصوص زمانی که زمینه صفحه تیره باشد ،شدید تر خواهد بود.

4/به چشمان خود استراحت دهید،سعی کنید هر 5 تا 10 دقیقه چشم خود را از مانیتور برداشته و به مدت 5تا 10 ثانیه به نقطه ای دور نگاه کنید.این کار سبب استراحت عضلات چشم میشود.همچنین به شما وقت میدهد پلک بزنید و سطح چشم شما مرطوب میشود.


eye6

5/اگر مجبورید که بطور متناوب به یک صفحه نوشته و مانیتور نگاه کنید (خصوصا")در مورد تایپیست ها ممکن است چشم شما خسته شود زیرا باید تطلبق خود را تغییر دهد .برای جلوگیری از این مساله سعی کنید صفحه نوشته شده را در حداقل فاصله و هم سطح با مانیتور قرار دهید.برای این کار می توانید از copy holderاستفاده کنید.

6/فاصله مانیتور با چشمان شما باید 50 تا 60 سانتیمتر باشد.

7/روشنایی و کنتراست مانیتور خود را تنظیم کنید.میزان روشنایی مانیتور باید با روشنایی اطاق هماهنگی داشته باشد.یک روش برای تنظیم مانیتور این است که به یک صفحه وب یا زمینه سفید نگاه کنید اگر سفیدی صفحه برای شما مثل یک منبع نور است ،روشنایی مانیتور زیاد است و باید آن را کم کنید در مقابل ،اگر صفحه کمی خاکستری به نظر میرسد،روشنایی را کمی زیاد کنید.در مجموع روشنایی باید در حدی باشد که چشمان شماا احساس راحتی کنند.کنتراست مانیتور باید حد اکثر باشد تا لبه های حروف بیشترین کنتراست را با نوشته خود پیدا کند.

8/اگر علی رغم توصیه های گفته شده باز هم دچار علایم cvsهستید ،میتوانید از عینک های مخصوص استفاده کنید ،زیرا گاهی مشکل در دید متوسط است.ما بطور معمول کمتر از دید متوسط استفاده میکنیم،زیرا بیشتر اوقات یا اشیاء دور را نگاه میکنیم و یا اشیاء نزدیک.ولی مانیتور کامپیوتر دقیقا" در فاصله ای از چشم قرار میگیرد که مربوط به دید متوسط است.اگر شما عینکی هستید عینک شما به احتمال زیاد برای کار با کامپیوتر مناسب نیست،زیرا دید متوسط را اصلاح نمیکند برای دریافت عینک مناسب کامپیوتر به چشم پزشک مراجعه کنید.

sde

۳۰ شهریور ۱۳۹۱ ۰۹:۵۰