چاقی دشمن آقایان

چاقی دشمن آقایان
چاقی به یکسان زنان و مردان را دچار بیماری می کند.اما ممکن است از دانستن این موضوع تعجب کنید که مردان به طور خاص در معرض عوارض چاقی هستند چرا که چاقی تاثیر زیان بار اختصاصی برهورمون های مردانه ، فعالیت جنسی مردان و سلامت پروستات در آنها دارد.شکی نیست که چاقی برای سلامتی مضر است . زیادی چربی در بدن میزان کلسترول بد و نیز  تری گلـیسریدها را بالا می برد و در عـیـن حال باعث کاهـش میـزان کلسـترول خوب می شود . چاقی توانایی پاسخ دهی بدن به انسولین را مختل می کند و میزان قند و انسولین خون را بالا می برد. زیان های چاقی  محدود به این موارد نیست، چاقی با افزایش خطر حمله قلبی ، سکته مغزی ، فشارخون بالا، دیابت ، سنگ  صفراوی ، سرطان ، آرتروز ، قطع تنفس حین خواب از نوع انسدادی ،کبد چرب و افسردگی به سلامتی آسیب می رساند. در مجموع چاقی یک قاتل تمام عیار است.

چربی شکمی زیان بار تر است . بنابر این برای اینکه بتوانید متوجه شوید که در معرض خطر هستید یا نه ، کافی ست دور کمرتان را در سطح ناف اندازه بگیرید . برای آقایان خطر از دور کمر 92 سانتی متر شروع به افزایش می کند و در دور کمر 102 سانتی متر به اوج خود می رسد.


78987

بررسی های متعدد نشان داده اند که افزایش چربی بدن مرد خطر ابتلای او به سرطان پروستات را افزایش می دهد و همچنین احتمال عود پس از درمان را نیز بالا می برد .

راه حلی فوری برای چاقی وجود ندارد. اما راه حل های تدریجی عبارتند از :


1-      تنظیم رژیم غذایی برای اینکه کالری کمتری دریافت کنید .

2-       ورزش کردن برای آنکه کالری بیشتری بسوزانید .

راه مردانه برای کاهش وزن همین است و زمان شروع آن همین الآن است. وقتی موضوع سلامتی مطرح است ، درنگ نکنید .


محمد میرزایی  محمد میرزایی _ کارشناس پرستاری

۱۲ شهریور ۱۳۹۱ ۱۴:۲۳