استانداردهای استفاده از کامپیوترهای شخصی

استانداردهای استفاده از کامپیوترهای شخصی
این بسیار مهم است که شما در موقع استفاده از رایانه خود در وضعیت مناسبی قرار داشته باشید تا تجربه دردناک ناتوانی و صدمه ناشی از کشش تاندوم ها و آسیب دبدن آنها ودیگر موارد نامطلوب در شرایط جسمانی را نداشته باشید و یا در حداقل ممکن قرار گیرد.
راهمنایی و پیشنهادات زیر بر اسا س دستورالعملهای سازمان بهداشت جهانی و برگرفته موارد ذکر شده در منشور سلامت راهبران سیستم های رایانه ای می باشد.
این راهنمایی ها  کمک خواهد کرد تا آسیبهای ذکر شده به حداقل رسیده و از سلامتی و راحتی خود هنگام کار با رایانه مطمئن شوید.

برای نگهداری و مراقبت از کمر خود به این نکات توجه کنید :

 ·     دقت کنید تا صندلی که مورد استفاده شماست دارای قسمتهای نگهدارنده ای (تکیه گاه) باشد که قسمتهای پایینی کمر را نیز بتواند در موقعیت مطلوب و صحیح نگه دارد.

·     ارتفاع صندلی کار خود را طوری تنظیم کنید تا  شما  وضعیتی راحت ،شل و بدون فشار را بخود بگیرد. ارتفاع صندلی باید به حدی باشد که در موقع نشستن بر روی آن فاصله میز کار تا چانه شما به اندازه آرنج دست تا مچ شما باشد.

·     در هنگام نشستن بر روی صندلی بدن را صاف ولی راحت طوری قرار دهید تا گودی کمر توسط برآمدگی نگه دارنده پشت صندلی پر شود.غوز نکنید.

·     پشتی صندلی باید بحدی محکم باشد که از حرکات اضافی و ناخواسته بدن جلوگیری کند.

 برای بدست آوردن وضعیت مناسب و مطلوب پاها به نکات زیر توجه کنید:

    * قسمت تحتانی میز را از قسمتهای اضافی که باعث می شوند تا پای شما نتواند وضعیت راحت و مطلوبی به خود بگیرد پاکسازی کنید.
    * در صورتی که پاهای شما بر روی زمین براحتی قرارنمی گیرد از زیرپایی استفاده کنید.
    * صندلی خود را چنان تنظیم کنید که در هنگام نشستن به پاهای شما مخصوصاً در قسمت زانو و پشت زانو متحمل فشار و ناراحتی نباشد (پاها باید در شرایطی قرار گیرد که با نشیمنگاه تقریباً تشکیل زاویه 90 درجه بدهد).
    * از قراردادن پاها بر روی یکدیگر خودداری کنید.

برای قراردادن شانه و دستهای خود در وضعیتی مطلوب و مناسب به نکات زیر توجه کنید:

    * موس وصفحه کلید خود را در یک ارتفاع قرار دهید؛این ارتفاع تقریباٌ باید برابر با محل قرارگیری آرنج باشد. بازوی شما باید بحالت رها وآزاد در طرفین و تقریباٌ چسبیده به بدن باشد.
    * در هنگام تایپ ،صفحه کلید را در مقابل خود در وسط قرار دهید و موس را در نزدیکی آن قرار دهید.

برای قراردادن مچ و انگشتان خود در وضعیتی مطلوب و مناسب به نکات زیر توجه کنید:

    * در موقع تایپ با صفحه کلید مچ خود را راست نکه دارید .از پایه های زیرین صفحه کلید اگر باعث میشوند تا مچ شما را به صورت راست بر روی صفحه کلید مستقرکنند،استفاده کنید . همینطور درهنگام کار با موس مچ خود را به پایین ،بالا و یا اطراف خم نکنید.میتوانید از موس پدهای ضدآرتروز استفاده کنید(توجه کنید در موس پدهای ضدآرتروز قسمت نگهدارنده مچ دست باید به اندازه کافی سفت ومحکم باشد)
    * در موقع تایپ، دست و مچ خود را در حالت شناوردر بالا نگه دارید بنابراین می توانید برای دسترسی به کلیدهای دورتربه جای کشیدن انگشتان با حرکت جزئی دست به آن برسید.

 
برای کم کردن چرخش و خم شدن گردن به نکات زیر توجه کنید :

    * مانیتور خود را دقیقاٌ در مقابل خود در وسط قرار دهید .سطح قرارگیری مانیتور نباید به اندازه ای باشد تا شما مجبور باشید گردن خود را به طرف بالا و یا پایین خم کنید. اگر در هنگام تایپ دفعات دیدار شما از اسناد بیشتر از مانیتور است، اسناد و نوشته های خود را  مستقیماٌ در جلو و در مرکز قرار دهید و مانیتور را کمی به طرفین حرکت دهید.

برای کاهش خستگی چشم به نکات زیر توجه کنید :

    * مانیتور را در فاصله ای تقریباٌ برابر با طول یک دست از خود وقتی در وضعیت مناسب در پشت میز نشسته اید قرار دهید.
    * خیره نشوید و ریتم پلک زدن خود را به هم نزنید.
    * مانیتور خود را بدور از منابع نور که باعث ایجاد تلالو و نقاط نورانی بر روی مانیتور میشوند قرار دهید.
    * سعی کنید تا منابع نور در پشت سر شما قرار گیرد.
    * از پرده برای کنترل نور طبیعی محیط کار خود استفاده کنید.
    * نور محیط کار خود را طوری تنظیم کنید تا نه چنان زیاد باشد که باعث ناراحتی چشم شود ونه چنان کم باشد تا برای دیدن اسناد و نوشته ها با مشکل مواجه شوید.
    * با دور کردن کردن مولدهای میادین مغناطیسی مانند بلندگوها از مانیتورهای
CRT   لزرش تصویر مانیتور را ازبین ببرید.
    * میزان
Refreshment Rate  یا نرخ تازه سازی تصویر را در حدود HZ 75 یا بالاتر قرار دهید. مقادیر پایین تر برای  چشم انسان مناسب نیست.
    * درخشندگی و میزان نور
Brightness ) و Contrast ) را در مانیتور خود و همچنین بزرگنمایی تصویر و اندازه فونت ها را طوری تنظیم کنید تا با آنها احساس راحتی کنید.
    * بیاد داشته باشید تا هر روز صفحه مانیتور را با یک پارچه نرم تمیز کنید.اگر از عینک استفاده می کنید ،عینک خود را نیز تمیز کنید.

 به پیشنهادهای زیر برای کاهش فشار بر روی بدن خود توجه کنید:

    * تایپ را با ضربات ملایم انگشتان انجام دهید .دستان و انگشتان خود را شل و راحت حرکت دهید.همچنین در هنگام کار با موس و یا جوی استیک و یا گیم پد نیز حرکات و ضربات شما بر روی دکمه باید ملایم باشد.
    * از قرار دادن کف دست و یا مچ خود بر روی هر سطحی در هنگام تایپ جداٌ خودداری کنید.قراردادن این قسمتها باید فقط در زمان استراحت باشد.
    * در هنگام استراحت دست خود را در گوشه های میز و یا نظیر آن قرار ندهید .
    * موس را در هنگام کار با آن به نرمی در دست بگیرید .موس را به محکمی در دست نگیرید.

 برای ایجاد تغییرات مطلوب در کارهای تکراری روزانه و کارایی موثرتر به نکات زیر توجه کنید.

    * کار روزانه خود را برنامه ریزی و دقیقاٌ اجرا کنید تا یک فعالیت خاص برای یک مدت طولانی اجرا نشود.ابتکار عمل را از خود نگیرید.بهبود روش انجام کار حق مسلم شماست.
    * از دستگاه های مختلف ورودی مثل صفحه کلید و موس برای انجام کارهای یکسان استفاده کنید؛بطور مثال برای عمل پیمایش(
scroll) هم میتوانید از چرخک موس و هم از کلیدهای جهت نما استفاده کنید.استفاده از کلید های میانبربجای کلیک بر روی منوها نیزمورد قابل توجهی است.

۱۴ اَمرداد ۱۳۹۱ ۱۴:۴۴