دیابت و قلب

دیابت و قلب
قلب یک پمپ عضلانی است که خون را به تمام بدن می‌رساند و بی وقفه و بدون خستگی حدود 2 میلیارد بار در طول عمر می‌تپد. بیماری‌های قلبی عروقی عامل بیشترین مرگ ومیر هستند که شیوع آن حدود 20درصد است یعنی تقریبا از هر 5 نفر بالای 40سال یک نفر مبتلا به نوعی بیماری قلبی عروقی است و سالانه بیش از 300 هزار نفر در کشور به سکته قلبی دچار می‌شوند.بیماری قلب وعروق علت اصلی مرگ و میر و ناتوانی در افراد دیابتی نیز می‌باشد و آنان را 2 تا 4 برابر بیشتر از افراد غیر دیابتی تهدید می‌کند، بخصوص در مبتلایان به دیابت نوع 2 و65 درصد بیماران دیابتی به علت حوادث قلبی عروقی جان خود را از دست می‌دهند و 70 درصد آنان از افزایش خطر حمله قلبی در اثر دیابت آگاه نیستند.

گاهی اوقات افزایش قند خون به میزانی نیست که علائم بارزی داشته باشد و به آن دیابت نهفته می‌گویند. اغلب افرادی که دیابت نهفته دارند طی 10 سال به دیابت مبتلا می‌شوند و در این افراد نیز خطر بیماری‌های قلبی عروقی افزایش می‌یابد.

عواملی که سبب افزایش بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود عبارتند از: سن بالا، جنس مذکر، فشار خون بالا، چربی خون، دیابت، سیگار کشیدن، چاقی، کم تحرکی، سابقه خانوادگی بیماری قلبی و غیره. دیابت از جمله عواملی است که سبب تصلب شرایین و افزایش کلسترول خون می‌شود.

وقتی کلسترول داخل عروق رسوب کند موجب تنگ و مسدود شدن رگ‌ها می‌شود و در نهایت عبور خون از یک مجرای باریک سبب افزایش فشار خون خواهد شد و افزایش فشارخون از مهم ترین عوامل بروز حوادث عروقی است؛ به طوری که افراد مبتلا به دیابت که فشار خون بالا دارند 2 برابر بیشتر در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند.
 

قلب


علائم هشدار دهنده بسته به این‌که تنگی شریان و اختلال خون رسانی درکدام قسمت از عروق قلبی، مغزی یا رگ‌های محیطی باشد، عبارتند از: سرگیجه، سردرد شدید، بیهوشی ناگهانی، درد قفسه سینه و بازو، شانه یا پشت، تنگی نفس، تپش قلب، ورم اندام ها، اختلال در تکلم، احساس خستگی مفرط، کرختی یا ضعف حرکتی شدید در یک دست و پا ( فلج در یک نیمه بدن )، نابینایی یا تاری دید ناگهانی، قانقاریا، لنگش متناوب و اختلال در راه رفتن.

به طور کلی کنترل فشار خون، قند، کلسترول و کنترل وزن، ترک سیگار و ورزش و تغذیه سالم اقداماتی هستند که عوامل خطرساز را کنترل می‌کنند. به دلیل وجود اختلال در اعصاب محیطی در افراد دیابتی، شدت نشانه‌های بیماری قلبی کمتر و بی‌سر وصداتر می‌باشد، پس بیماران دیابتی باید بیشتر متوجه این علائم باشند.

تنگی عروق در اندام تحتانی ممکن است منجر به زخم پای مزمن شود و گاهی قطع عضو تنها راه برای کاهش درد و گسترش عفونت محسوب می‌شود و احتمال قطع پا در مبتلایان به دیابت 15 تا 40 برابربیشتر از افراد سالم است.


محمد میرزایی  محمد میرزایی _ کارشناس پرستاری

۱۰ تیر ۱۳۹۱ ۱۶:۱۹