عرضه نمک‌های تقلبی در بازار

عرضه نمک‌های تقلبی در بازار
برخی از تولیدکنندگان نمک با جعل آرم وزارت بهداشت و موسسه استاندارد، خریداران را فریب داده و نمک های غیرتصفیه و فاقد ید تولیدی خود را به بازار عرضه می کنند.
 

  بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، این نمک های تقلبی که بعضاً با بسته بندی سلفونی بسیار شیک نیز در فروشگاه های عرضه مواد غذایی به فروش می رسند، فاقد خلوص و ید لازم بوده یا از مقدار کمی ید برخوردارند.
 اداره تغذیه وزارت بهداشت درباره تشخیص نمک های سالم از تقلبی توضیح داده است که نمک های تقلبی آسیاب شده و به هم چسبیده هستند اما نمک های سالم دانه های بلوری شکل داشته و هنگام ریزش از نمک پاش به راحتی جاری می شوند. علاوه بر این، نمک های تقلبی هنگام حل شدن در آب دارای رسوب بوده و ناخالصی های آنها انتهای ظرف ته نشین می شوند.


 نمک

رئیس اداره بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت از وجود نمکهای تقلبی در بازار خبر داد و گفت: مصرف این نمکها در طولانی مدت به بروز مشکلات کلیوی، بیماریهای قلب و عروق و سرطانها منجر می شود. وی با توصیه به مردم برای امتناع از خرید نمکهای تقلبی گفت: متاسفانه برخی از این نمکها در بسته بندیهای مناسبی تهیه شده و در دسترس قرار دارد و چون قیمت ارزانتری نسبت به نمکهای تصفیه شده دارند، در نتیجه مردم راغب می شوند از این نمکهای تقلبی استفاده کنند.

۳ تیر ۱۳۹۱ ۱۴:۵۸