شاخص توده بدنی یا BMI

شاخص توده بدنی یا BMI
خیلی از افراد همیشه دوست دارن بدانند که آیا واقعا بدن آنها دارای وزن مناسب هست؟ آیا ایده ال هست؟ بعضی ها دارای عضلات زیادی هستند و به نظر چاق میرسند , درحالی که استخوان بندی درشتی هم دارند ودر اصل دارای اضافه وزن نیستند.برای اینکه به طریق علمی تری در باره اینکه آیا ما دارای اضافه هستیم یا نه به قضاوت بنشینیم از فرمولی استفاده شده که به راحتی در این باره به ما کمک میکند.

 

 

شاخص توده بدنی سنجشی آماری برای مقایسه وزن و قد یک فرد است. در واقع این سنجش میزان چاقی را اندازه گیری نمی‌کند بلکه ابزاری مناسب است تا سلامت وزن فرد با توجه به قدش تخمین زده شود

 BMI

 

 

 

 

اگر BMI شما کمتر از 20 باشد، شما دچار کمبود وزن هستید. شما باید مراقب باشید که وزنتان زیاد کاهش نیابد و در صورت وقوع چنین وضعیتی، باید با پزشکتان مشورت کنید. اگر BMI شما بین 20 و 25 باشد، وزنتان متناسب با قدتان می‌باشد.


در صورتی که BMI شما بین 25 و 30 قرار دارد، شما کمی دچار اضافه وزن هستید و در صورتی که بیماری دیگری مثل آرتریت (التهاب مفاصل) ندارید، نباید از داشتن این اضافه وزن نگران باشید چرا که در بیماری آرتریت، اضافه وزن باعث بدتر شدن بیماری می‌گردد.


اگر BMI بیشتر از 30 باشد افزایش خطر در بروز بسیاری از بیماری‌ها ایجاد می‌شود که این بیماری‌ها شامل بیماری کرونر قلب، افزایش فشار خون، بعضی از سرطان‌ها، دیابت، مشکلات اسکلتی عضلانی، اختلالات تولید مثل و بیماری کیسه صفرا است.

 

معصومه محمدی منش

معصومه محمدی منش _ کارشناس پرستاری

BMI clipart

۳۰ خرداد ۱۳۹۱ ۱۴:۵۶