همه آنچه درباره خریدن عینک آفتابی بدانید

همه آنچه درباره خریدن عینک آفتابی  بدانید
شاید آخرین روزهای اردیبهشت بهترین فرصت برای خریدن عینکی مناسب ویژه روزهای آفتابی باشد . هرچند به عقیده متخصصان، محافظت از چشم ها، گرما و سرما نمی شناسد و بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به حساسیت های فصلی ، خشکی ، آبریزش چشم و حتی اختلال بینایی مانند آب مروارید استفاده از عینک آفتابی است.
شاید آخرین روزهای اردیبهشت بهترین فرصت برای خریدن عینکی مناسب ویژه روزهای آفتابی باشد . هرچند به عقیده متخصصان، محافظت از چشم ها، گرما و سرما نمی شناسد و بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به حساسیت های فصلی ، خشکی ، آبریزش چشم و حتی اختلال بینایی مانند آب مروارید استفاده از عینک آفتابی است.

همه اینها به شرطی است که دور خرید عینک های غیر استاندارد را به کلی خط بکشید بنابراین اگر قصد خرید چتری ایمن برای حفاظت از چشم هایتان در برابر اشعه های مضر خورشید دارید سری به بازار عینک فروش ها بزنید و با توجه به معیار های مانند رنگ، چگالی نوری، نوع فعالیت فردی که از عینک استفاده میکند و جنس لنز انتخاب کنید. حتی رنگ چشم و پوست نیز در انتخاب شما تاثیر گذار است و بسته به اینکه در فصل گرما چه مدت زمانی از روز در معرض آفتاب هستید، نوع عینکی که انتخاب می کنید متفاوت، خواهد بود.

شاید تصور شما این باشد که رنگ و نوع طراحی عینک آفتابی تنها جنبه زیبایی دارد و شاید از آنجا که نام این عینک ها دودی است احتمال می دهید هر چه عینکتان دودی تر باشد، قدرت حفاظتی آن در برابر اشعه خورشید نیز بیشتر است. این در حالی است که رنگ و نوع طراحی عینک های آفتابی کاربردهای متفاوتی دارد.در واقع تیره رنگ بودن لنز عینک منحصراً به معنای کیفیت بالای آن در مقایسه با لنزهای روشن و جذب بیشتر اشعه ماورای بنفش نیست اما باید بدانید رنگ لنز در میزان محافظت عینک در برابر نور خورشید مهم است.

معمولاً لنز های خاکستری رنگ برای افرادی مناسب است که در شرایط طیفی یکنواخت زندگی میکنند، یعنی مناطقی که میزان اشعه های زیان آورنور خورشید در طول روز کمتر تغییر می کند. پیشنهاد می شود از عینک هایی با لنز های زرد یا نارنجی هنگام رانندگی استفتده نکنید، زیرا تشخیص رنگ های چراغ راهنمایی را مشکل می کند.

از طرف دیگر عینک هایی با لنز سبز ، خاکستری و قهوه ای برای زمانی که پشت فرمان هستید،بهترین گزینه است.لنز های قهوه ای رنگ امواج کوتاه و مضر خورشید را کمتر عبور می دهند و برای مناطقی که در آن تشعشع زیان آور خورشید مانند اشعه ماورای بنفش زیاد است، استفاده از این نوع عینک توصیه می شود. با این حال متخصصان رنگ خاکستری را به دلیل جذب نور از میان طیف های مختلف، که مناسب ترین رنگ برای سلامت چشم ها و محافظت از آنها در برابر نور خورشید می دانند.

با این حال فراموش نکنید عینک های آبی و صورتی رنگ می توانند برای چشمان شما خطراتی ایجاد کند، زیرا این نوع لنزها به ویژه عینک هایی با رنگ آبی طول موج کوتاه را از خود عبور می دهند و به هیچ وجه برای سلامت چشم ها مفید نیستند. افراد مبتلا به اختلال کور رنگی هم باید در انتخاب عینک آفتابی دقیق باشند. برای نمونه عینک های برنزی برای مردانی که در تشخیص رنگ سبز دچار اختلال هستند، مناسب نیست.

انتخاب عینک های با رنگ سبز نیز به افرادی که در مشاهده رنگ قرمز یا سبز دچار مشکل هستند، پیشنهاد نمی شود. توصیه متخصصان به مردان مبتلا به این اختلال خرید عینک هایی با رنگ خاکستری و برای زنان عینک هایی به رنگ خاکستری، قهوه ای یا سبز است.

۱ خرداد ۱۳۹۱ ۰۹:۴۱