برپایی پایگاه های سنجش سلامت قلب توسط مرکز بهداشت صنعتی

برپایی پایگاه های سنجش سلامت قلب توسط مرکز بهداشت صنعتی
همزمان با روز جهانی قلب ( مصادف با هفتم مهر 1394) پزشکان و کارکنان مرکز بهداشت صنعتی طی برنامه سه روزه به برپایی پایگاه های سنجش سلامت قلب و پایش سلامت قلب کارکنان در ساختمان مرکزی ، مرکز انقلاب اسلامی (LCT) و ساختمان میدان امام خمینی (ره) پرداختند.

آخرین یکشنبه ماه سپتامبر ( مصادف با هفتم مهر 1394) به عنوان «روز جهانی قلب » نام گذاری شده است و هر سال این روز با شعاری متفاوت گرامی داشته می­شود . شعار روز جهانی قلب در سال 2015 « قلب سالم برای همه ، همه جا» است و در این روز در سرتاسر جهان ، فعالیت های مختلفی مانند برگزاری کلاس های آموزشی ، مسابقات ورزشی ، نمایش ها و نمایشگاه­ها و بسیج اندازه گیری فشارخون ، کلسترول خون و ... انجام می­شود.

بیماری های قلبی – عروقی یکی از بیماری های شایع در تمام دنیاست و سالانه 17/2 میلیون نفر را به کام مرگ می­کشاند که 7/2 میلیون نفر به علت بیماری ایسکمیک قلبی و 5/5 میلیون نفر به علت حوادث عرق مغزی و 3/3 میلیون نفر به دلیل  فشارخون بالا فوت می­کنند. در کشور ایران نیز 38% مرگ و 23% از ناتوانی ها به علت همین بیماری ها است. این بیماری اولین علت مرگ و میر در کشورهای پیشرفته می­باشد و در کشورهای در حال توسعه به سرعت رو به گسترش است.

در سال 1910  ده درصد مرگ و میرها در دنیا به علت بیماری های قلبی – عروقی بوده است ، اما این وضعیت در حال 2000 به پنجاه درصد رسید و پیش بینی می­شود این آمار در سال 2020 به 75% مرگ و میرهای شایع در جهان برسد.

 IMG_1.JPG                                            IMG_3.JPG

روز جهانی قلب فرصتی برای حساس سازی جامعه و زمینه سازی برای اصلاح شیوه های نامناسب زندگی است و مردم را تشویق می­کند تا درباره عادات خوب زندگی که منجر به زندگی طولانی تر و قلب سالم تر می­شود فکر کنند.

کارمندان به دلیل اینکه 60% از مدتی را که بیدار هستند در محیط کار می­گذرانند و معمولاً باتوجه به مشغله زیاد، توجهی به خود ندارند و همچنین به دلیل بی تحرکی ، مصرف سیگار ، استرس محیط کار ، غذای نامناسب و ... بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارند.

از آنجا که کارمندان نیرو­های مولد  جامعه هستند ، توجه به آنها  علاوه بر آن که می­تواند بخش عظیمی از عوامل خطر بیماری های قلبی – عروقی در جامعه را کاهش دهد ، در عین حال به سلامت اقتصاد جامعه نیز کمک می­کند.


IMG_5.JPG                                           
IMG_9.JPG    

باتوجه به اینکه سیگار ، چربی ، نمک ، چاقی و کم تحرکی شایع ترین علل بیماری های قلبی هستند و وضعیت همه این موارد در ایران نامناسب است ، مرکز بهداشت صنعتی و سلامت کارکنان تصمیم گرفت تا به شیوه ای متفاوت و در محیطی کارگاهی ، کارمندان را از نظر مهم ترین ریسک فاکتورهای بیماری های قلبی نظیر پرفشاری خون ، افزایش وزن و چاقی ، دیابت و ... مورد پایش قراردهد  و این کارگروهی ، ساده ترین و در عین حال مهم ترین بخش کار اطلاع رسانی است و هدف روز جهانی قلب همین  آگاه سازی است.


IMG_2.JPG                                             IMG_4.JPG

در این برنامه کارمندان بعد از پذیرش اولیه  به ایستگاه های کنترل فشارخون  ، اندازه گیری قد ، وزن و دور کمر مراجعه می­کردند و با تعیین شاخص توده بدنی ( BMI) و نسبت دور کمر به قد توسط کارشناسان پرستاری ، جهت مشاوره پزشکی به پزشک ارجاع داده می­شدند.

در این برنامه سه روزه که در ساختمان های مرکزی ، مرکز انقلاب اسلامی (LCT) و امام خمینی (ره) برگزار گردید جهت مشاوره پزشکی از پزشکان متخصص پزشکی ورزشی ، طب کار و پزشک عمومی و جهت اقدامات پرستاری از پرستاران زبده مرکز بهداشت صنعتی و سلامت کارکنان استفاده گردید و نمایشگاهی از پوستر های مربوط به بیماری های عروق قلبی و فیلم های آموزشی که توسط واحد پزشکی پیشگیری و طب کار مرکز تهیه شده بود در معرض دید همکاران قرار گرفت.

IMG_6.JPG                                          IMG_6.JPG

 لازم به ذکر است همانگونه که قبل تر بیان شد برگزاری این کارگاه ها و پایش ها در واقع تلنگر و حساس سازی جامعه و زمینه سازی برای تغییر و اصلاح شیوه زندگی است تا بتوان زندگی خوب و سالمی را برای خود و نزدیکان رقم زد .   


IMG_10.JPG                http://www.tic.ir/Content/media/image/2015/10/29188_orig.jpg?t=635804338926980001                IMG_12.JPG   IMG_13.JPG                                                                                                  IMG_15.JPG  

 43436543                                                                                                IMG_14.JPG                ۲۲ مهر ۱۳۹۴ ۱۴:۳۵