علت ، درمان و پیشگیری از آنفولانزا

علت ، درمان و پیشگیری از آنفولانزا
آنفولانزا یک بیماری ویروسی است که بخش‌های بالایی مجراهای تنفسی را درگیر می‌کند. این بیماری به‌ناگاه رخ می‌دهد. انفولانزا با سرماخوردگی تفاوت دارد؛ به طور معمول نشانه‌های آنفولانزا شدید‌تر است و بیمار اغلب نسبت به سرماخوردگی زمان بیش‌تری از کار و مدرسه بازمی‌ماند.

بیش‌تر مردم بدون مشکل جدی از این بیماری رهایی می‌یابند، اما گاهی بیماری به عفونت باکتریایی، از جمله عفونت گوش، عفونت سینوس‌ها یا عفونت مجراهای تنفسی(برونشیت)، می‌انجامد. البته، با نگهداری مناسب از بیمار در خانه می‌توان از این عفونت‌ها پیش‌گیری کرد. در برخی بیماران ممکن است عفونت‌های دردسر سازتری مانند ذات الریه به وجود بیاید. بیمارانی که در خطر چنین عفونتی هستند و باید در بیمارستان بسری شوند، عبارت‌اند از: بچه‌های کم سن، بزرگسالان ۶۵ ساله یا بیش‌تر و کسانی که ناراحتی‌های پزشکی جدی دارند.

kid-with-high-temperature.jpg● نشانه‌های آنفولانزا چیست؟

ـ آنفولانزا با تب، سرفه، احساس سردی همراه با لرز، کوفتگی و درد در بدن، سر درد و خستگی همراه است. این نشانه‌ها به طور معمول ۳ تا ۴ روز ادامه دارند و پس از آن ممکن است بیمار برای یک هفته‌ی دیگر یا بیش‌تر، سرفه‌های خشک، آب‌ریزش بینی و گلودرد داشته باشد. دوره‌ی کمون(شکل‌گیری)، یعنی زمانی که فرد در معرض ویروس آنفولانزا قرار می‌گیرد تا زمانی که نشانه‌های بیماری را بروز می‌دهد، ۱ تا ۴ روز است.
اگرچه مردم اغلب واژه‌ی آنفولانزا را برای هر نوع بیماری به کار می‌برند که نشانه‌هایی مانند آنفولانزا دارد( مانند سرماخوردگی معمولی یا ویروس معده)، آنفولانزا یک بیماری ویروسی مجزا با نشانه‌های ویژه‌ی خود است و به‌طور معمول در زمان‌های ویژه‌ای از سال، پایان پاییز و طی زمستان، رخ می‌دهد.

انواع مختلف آنفولانزا کدامند:

سه نوع ویروس آنفولانزا وجود دارد، A، B وC  .

نوع A و B اپیدمی های آنفولانزای سالانه را ایجاد می کند که تا 20% جمعیت مبتلا به آن  درد، سرفه و تب های بالا دارند. نوع C نیز آنفولانزا ایجاد می کند. با این حال نوع C علائمی با شدت کمتر دارد.

69789_1.jpgویروس آنفولانزای نوع A چیست؟

آنفولانزای نوع A توانایی مبتلا کردن حیوانات را دارد، اگرچه بیشتر احتمال دارد که افراد از بیماری ها همراه با این نوع آنفولانزا رنج ببرند. پرنده های وحشی عمدتا به عنوان میزبان این ویروس عمل می کنند.

ویروس آنفولانزای نوع A به صورت ثابت در حال تغییر است و عموما مسئول اپیدمی های بزرگ آنفولانزا است. ویروس A2 آنفولانزا توسط افرادی گسترش پیدا می کند که قبلا مبتلا شده اند. متداول ترین نقاط آنفولانزا، سطوحی هستند که فرد مبتلا لمس کرده است و اتاق هایی که در آن اخیرا بوده است به خصوص نواحی که در آن عطسه کرده است.

ویروس آنفولانزای نوع B چیست؟

بر خلاف ویروس آنفولانزای نوع A، نوع B تنها در انسان ها یافت می شود. ویروس آنفولانزای نوع B می تواند واکنش شدید تری نسبت به ویروس آنفولانزای نوع A ایجاد کند اما به ندرت آنفولانزای نوع  B می تواند به شدت آسیب رسان باشد. آنفولانزای نوع  B به زیر گروه هایی تقسیم نمی شود و هیچ همه گیری ایجاد نمی کند.

آنفولانزای نوع C چه تفاوتی با بقیه دارد؟

خفیف تر از نوع A یا B است. افراد عموما از آنفولانزای نوع C خیلی ناخوش نمی شوند. آنفولانزای نوع C باعث اپیدمی نمی شود.

آنفولانزای مرغی چیست؟ 
bimari1.jpg

ویروس آنفولانزای مرغی، آنفولانزای مرغی ایجاد می کند. پرنده ها ممکن است به ویروس آنفولانزای نوع A و تمام انواع فرعی آن مبتلا شوند. با این حال, پرنده ها توانایی حمل ویروس های نوع B و C را نیز دارند.

دلیل این که H5N1 خطرات زیادی دارد، توانایی آن برای عبور از پرنده های وحشی به مرغ و سپس به انسان است. در حالی که پرنده های وحشی عمدتا به اثرات مخرب و احتمالا کشنده H5N1 ایمن هستند، این ویروس بیش از نیمی از افرادی که به آن مبتلا شده اند را کشته است. ریسک آنفولانزای مرغی عمدتا در بیشتر افراد پایین است به خاطر این که ویروس نوعا انسان ها را آلوده نمی کند. عفونت ها در نتیجه تماس با پرنده های مبتلا اتفاق افتاده است. گسترش این عفونت از انسان به انسان بسیار نادر است. همین طور افراد قادر نیستند،  به ویروس آنفولانزا از راه  خوردن مرغ پخته، بوقلمون یا اردک مبتلاشوند. دماهای بالا ویروس را می کشد.

● آنفولانزا چگونه تشخیص داده می‌شود؟

ـ متخصصان بهداشت به طور معمول آنفولانزا را از روی نشانه‌های آن تشخیص می‌دهند، به‌ویژه اگر موردهای مشابه زیادی از بیماری در جامعه دیده شود و مرکز بهداشت منطقه شیوع بیماری را تایید کرده باشد. به طور معمول به آزمون‌های مرسوم از افرادی که نشانه‌های شاخص آنفولانزا را دارند، نیازی نیست. به‌ندرت، با آزمون نمونه‌ی خون یا مایع بینی یا گلو، ویروس آنفولانزا را شناسایی می‌کنند.

● آنفولانزا چگونه درمان می‌شود؟

ـ مراقبت و استراحت در خانه همه‌ی چیزی است که برای تسکین نشانه‌های آنفولانزا نیاز هست. باوجود این، داروهای ضد ویروس برای کاهش مدت زمان بیماری و شدت نشانه‌ها نیز وجود دارد. این داروها به‌ویژه برای افراد مسن و کسانی که خطر شدت گرفتن پیامدهای بیماری در آنان بالاست، مفید هستند. مصرف این داروها را طی دو روز پس از بروز نخستین نشانه‌ها باید آغاز کرد. مصرف این داروها به دستور پزشک نیاز دارد.
● درمان خانگی آنفولانزا چیست؟

ـ استراحت، استراحت و استراحت. برای کاهش تب و سر درد می‌توانید از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید. آنتی هیستامین ها می‌توانند آبریزش بینی را کاهش دهند و از فشار و درد بافت‌های باد کرده در صورت و پشت پرده‌ی صماخ گوش بکاهند. با نوشیدن مایع و ضد سرفه‌هایی که به تجویز پزشک نیاز ندارند، می‌توانید از سرفه‌ها بکاهید. شستن دست و صورت و پاشویه، البته نه با آب بسیار سرد، نیز به کاهش تب کمک می‌کند.

● آیا ازآنفولانزا می‌توان پیش‌گیری کرد؟

55retttrrtـ شما با واکسینه‌شدن سالانه علیه ویروس آنفولانزا می‌توانید از این بیماری پیش‌گیری کنید. این واکسن به بدن شما تزریق می شود و بهترین زمان برای این کار ماه مهر و آبان است. این واکسن را به کودکان بالا‌تر از ۶ ماه و هر فردی که می‌خواهد به پیش‌گیری از این بیمار کمک کند، تزریق کرد. این واکسن برای افراد زیر سفارش می‌شود:

۱)  کودکان۶ تا ۲۳ ماهه و بزرگسالان بالاتر از ۵۰ سال

2) زنانی که طی فصل آنفولانزا باردار هستند

۳) بزرگسالان و کودکان ۲ ساله و بیش‌تر که به ناراحتی‌های دیگری مانند آسم، بیماری قلبی، ناراحتی‌های تنفسی یا بیماری‌های دستگاه ایمنی دچار هستند 


254535_BlyDdyOH.jpg
● بیش‌تر بدانیم

همه‌گیری‌ گسترده‌ی آنفولانزا درپی تغییرهای شگرفی در ویروس آنفولانزا رخ می‌دهد. این همه‌گیری حدود هر ۱۰ سال رخ می‌دهد.

ویروس سرماخوردگی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. قطره‌های کوچکی از سرفه یا عطسه‌ی دیگران، چیزهایی مانند دستمال یا هوله که به مایع بینی یا گلوی فرد بیمار آلوده شده باشد یا تماس با دست آلوده‌ی فرد مبتلا، می‌تواند شما را بیمار کند. از این رو، شستن دست‌ها، به‌ویژه طی زمستان، سفارش شده است.
افرادی که به ویروس آنفولانزا آلوده شوند، ۱ روز پیش از این که نشانه‌های بیماری بروز کند تا ۵ روز پس از بروز آن، می‌توانند دیگران را آلوده کنند. بنابراین، ممکن است شما زمانی که هنوز نمی‌دانید به این بیماری دچار شده‌اید، آن را به دیگران انتقال می دهید.

دور نگه‌داشتن دست‌ها از بینی، چشم‌ها و دهان نیز به پیش‌گیری از بیماری کمک می‌کند. احتمال این که ویروس از این راه‌ها به بدن شما وارد شود، زیاد است.

ورزش منظم، غذای مناسب، سیگار نکشیدن به پیشگری از آنفولانزا کمک می‌کند.دود سیگار به پوشش مجراهای تنفسی و شش‌ها آسیب می‌رساند و آن‌ها را به ویروس‌ حساس می‌کند.

آنفولانزا به طور معمول طی ۵ تا ۷ روز فروکش می‌کند. البته، خستگی آن ممکن است ادامه داشته باشد. گاهی ممکن است به عفونت‌های باکتریایی نیز دچار شوید که در این صورت باید بی‌درنگ به پزشک مراجعه کنید. عفونت گوش، مجراهای تنفسی و سینوس‌ها از نشانه‌های عفونت باکتریایی است.
شما به مصرف آنتی‌بیوتیک نمی‌توانید از این بیماری پیش‌گیری یا آن را درمان کنید. آنتی‌بیوتیک‌ها برای مبارزه با باکتری‌ها مناسب هستند و روی ویروس‌ها اثری ندارند. البته، آنتی‌بیوتیک‌ها باید همواره با نظر پزشک مصرف شوند.

مصرف فراوان ویتامین‌ها، مواد معدنی، مانند قرص‌های ویتامین C و روی یا داروهای گیاهی به درمان یا پیش‏گیری از آنفولانزا کمک نمی‌کنند و بهتر است به رژیم غذایی سالم توجه بیش‌تری داشته باشیم.برای آگاهی از تفاوت های میان سرماخوردگی و آنفولانزا از جدول زیر استفاده کنید:

علائم و نشانه ها

آنفولانزا

سرماخوردگی

بروز علائم

ناگهانی

تدریجی

تب

معمول، 3تا4 روز طول می کشد

نادر

درد

معمول، عموماً شدید

خفیف

لرز

تقریباً معمول

غیرمعمول

خستگی، ضعف

معمول

گاهی اوقات

عطسه

برخی اوقات

معمول

گرفتگی بینی

گاهی اوقات

معمول

گلودرد

گاهی اوقات

معمول

مشکل در قفسه سینه، سرفه

معمول

خفیف تا متوسط، سرفه خشک

سردرد

معمول

نادر

۱۶ اسفند ۱۳۹۳ ۱۵:۴۲