سندرم چشمی ناشی از کار با کامپیوتر

سندرم چشمی ناشی از کار با کامپیوتر
CVS مجموعه ای از مشکلات چشمی و بینایی است که بر اثر کار با کامپیوتر ایجاد می شوند. تقریبا سه چهارم کسانی که با کامپیوتر کار می کنند گرفتار این علائم هستند.بسیاری از افراد در هنگام مشاهده یک صفحه نمایش کامپیوتر برای مدت طولانی، ناراحتی چشم و بینایی مشکلات را تجربه کنند

علائم و نشانه ها:

مهمترین علائم CVS ، خستگی و خشکی چشم، سوزش، ریزش اشک ، تاری دید، درد در گردن و شانه ها می باشد.

این علائم ممکن است باعث نور کم، تابش خیره کننده بر روی صفحه نمایش کامپیوتر، فاصله دید نامناسب، استقرار نادرست صندلی، مشکلات بینایی اصلاح نشده ویا ترکیبی از این عوامل شود.

یکی از مهمترین دلایل خشکی و سوزش چشم هنگام کار با کامپیوتر کاهش میزان پلک زدن است بطوریکه افراد هنگام کار تقریباً یک پنجمِ حالت عادی پلک می زنند. این مسأله به همراه خیره شدن به صفحه مانیتور و تمرکز بر روی موضوع سبب می شود تا پلک ها مدت بیشتری باز مانده و در نتیجه اشک روی سطح چشم سریعتر تبخیر گردد.

پیشگیری و درمان:

بهترین راه پیشگیری از ابتلا به این سندرم، کاهش زمان کار با کامپیوتر است. در صورت نیاز به استفاده طولانی مدت از کامپیوتر، با رعایت اصول و توصیه های زیر میتوان شانس ابتلا به این سندرم و یا تشدید عوارض ناشی از ان را کم کرد.

توصیه ها:

  • سعی کنید هنگام کار بطور ارادی پلک بزنید. این کار سبب می شود سطح چشم شما با اشک آغشته شده و خشک نشود. در صورت تشدید مشکل می توانید از قطره های اشک مصنوعی استفاده کنید.
  • مانیتور خود را طوری قرار دهید که نور پنجره یا روشنایی اتاق به آن نتابد. تابش نور به صفحه مانیتور سبب کاهش کنتراست و خستگی چشم می شود. این مسأله بخصوص زمانیکه زمینه صفحه تیره باشد شدیدتر خواهد بود. هنگام کار با کامپیوتر سعی کنید پرده ها را بکشید و روشنایی اتاق را نیز به نصف وضعیت معمولی کاهش دهید. اگر از چراغ مطالعه بر روی میز خود استفاده می کنید آن را طوری قرار دهید که به صفحه مانیتور یا چشم شما نتابد. همچنین می توانید از صفحه های فیلتر نیز بر روی صفحه مانیتور استفاده کنید.

2cheshm

  • به چشمان خود استراحت دهید. سعی کنید هرتا 10 دقیقه چشم خود را از مانیتور برداشته و به مدت 5 تا 10 ثانیه به نقطه ای دور نگاه کنید. این کار سبب استراحت عضلات چشم شده همچنین به شما وقت می دهد با پلک زدن سطح چشم را مرطوب نگاه دارید.
  • روشنایی و کنتراست مانیتور خود را تنظیم کنید. میزان روشنایی مانیتور باید با روشنایی اتاق هماهنگی داشته باشد. یک روش برای تنظیم روشنایی مانیتور این است که به یک صفحه وب با زمینه سفید نگاه کنید. اگر سفیدی صفحه برای شما مثل یک منب نور است روشنایی مانیتور زیاد است و باید آن را کم کنید. در مقابل، اگر صفحه کمی خاکستری به نظر می رسد روشنایی را زیاد کنید. در مجموع روشنایی باید در حدی باشد که چشمان شما احساس راحتی کنند.
  • هنگا استفاده از کامپیوتر مرکز مانیتور باید حدود 10 تا 20 سانتی متر پایین تر از چشمان شما باشد. فاصله مانیتور با چشمان شما باید50 تا 60 سانتی متر باشد.این وضعیت علاوه بر اینکه باعث می شود پلک ها پایین تر قرار گرفته و سطح کمتری از چشم در معرض هوا باشد، از خستگی گردن و شانه ها نیز می کاهد. بنابراین مانیتور را در ارتفاع مناسب قرار داده و ارتفاع صندلی را نسبت به میزکار تنظیم کنید بطوری که ساعد شما هنگام کار با صفحه کلید موازی با سطح زمین باشد.گردن خود را راست نگه داشته و شانه را عقب بدهید. قوز کردن هنگام کار طولانی سبب دردهای گردن و شانه ها می شود. چنانچه پشتی صندلی قابل تنظیم است آن را طوری تنظیم کنید که کاملا به پشت شما بچسبد. همچنین ارتفاع صندلی را طوری تنظیم کنید که کف پاها روی زمین قرار داشته و زانو در زاویه 90 درجه قرار داشته باشد. صفحه کلید و Mouse باید پایین تر از آرنج و نزدیک دستان شما قرار داشته باشد.


6cheshm

  • اگر علی رغم رعایت توصیه های گفته شده باز هم دچار علائم CVS هستید می توانید از عینک های مخصوص استفاده کنید زیرا گاهی مشکل دید در فاصله متوسط است. بطور معمول از دید متوسط کمتر استفاده می شود زیرا بیشتر اوقات به اشیاء دور یا اشیاء نزدیک می نگریمولی مانیتور کامپیوتر دقیقا در فاصله ای از چشم قرار می گیرد که مربوط به دید متوسط است. اگر از عینک استفاده می کنید، عینک شما به احتمال زیاد برای کار با کامپیوتر مناسب نیست زیرا دید متوسط را اصلاح نمی کند. برای دریافت عینک مناسب برای کار با کامپیوتر به چشم پزشک مراجعه کنید.


مرکز تحقیقات بیماریهای شغلی و طب کار

 

 

۶ شهریور ۱۳۹۳ ۱۱:۱۹