اصول هل دادن و کشیدن اجسام

اصول هل دادن و کشیدن اجسام
کشیدن و هل دادن بار دارای خطراتی برای بدن انسان می باشد. این خطرات در نوع کار،شخص انجام دهنده، نوع بار، محیط و تجهیزات نهفته می باشد.

برای درک مطلب به تصویر زیر توجه کنید:

در این نمودار به قسمت هل دادن (Pulling) دقت کنید. همانگونه که می­بینید اگر ارتفاع دسته­ های چرخ بار cm66 باشد زمانی­که کارگر با نیرویی در حدود350 چرخ بار را می­کشد، میزان نیروی فشار روی مهره ­ها به بالاتر از N8000 خواهد رسید و در ارتفاع 109 سانتی متر این فشار به بالاتر از4000 و در ارتفاع 152سانتی متر به فشاری در حدود N 6000 می­ رسد. در کشیدن بار NIOSH نیروی فشار تا عدد N3400 را مجاز در نظر گرفته است ولی بیشترین نیرویی که اکثریت کارگران بدون آسیب دیدگی می­توانند تحمل کنند حدود N 6400می­باشد.

hol1

حال اگر در همین نمودار به قسمت Pushing دقت کنید متوجه خواهید شد که ارتفاع دسته‌های چرخ باری اثری روی هل دادن چرخ بار ندارد. ولی آن­چه که بیش­تر از اثر ارتفاع دسته‌های چرخ بار خودنمایی می­کند، ثابت ماندن نیروی فشار بر مهره ­های ستون فقرات به هنگام هل دادن با هر مقدار از نیرویی است که از طرف کارگر بر چرخ وارد می­شود و این به معنای (هل دادن بهتر از کشیدن است) می­باشد. یک دلیل دیگر به نفع این قانون داشتن دید خوب و کافی به هنگام هل دادن است که در کشیدن بار از آن محروم می­شویم.

به هرحال برای پیشگیری از آسیب، باید به هنگام کشیدن و یا هل دادن بارهای سنگین مواردی را مورد توجه قرار دهیم. در وهله اول باید از باز بودن مسیر حرکت خود مطمئن باشیم. بهتر است این مسیر سرازیری یا سربالایی نداشته باشد یا به عبارتی کاملاً تراز باشد در غیر این صورت باید چرخ بار به سیستم ترمز مجهز شود. همیشه به هنگام کشیدن یا هل دادن، مسیر شما باید از اصطکاک خوبی برخوردار باشد. به هنگام کشیدن یا هل دادن باید کفش­هایی بپوشید که اصطکاک کافی ایجاد کنند.


زمانی­که قرار است بار سنگینی را هل داده یا بکشید بهتر است ضریب اصطکاک زیره ­ی کفش­های شما حداقل 0/8 باشد. به هنگام شروع هل دادن یا کشیدن پای عقبی خود را محکم روی زمین قرار دهید یا به­ عبارتی اهرم کنید و به کمک آن وزن بدنتان را به سمت جلو برانید. اگر چرخ بار شروع به حرکت نکرد مقدار نیروی کافی و قابل قبولی را وارد کنید در غیر این صورت از همکاران خود کمک بگیرید یا از وسایل برقی استفاده کنید.

زمانیکهدسته­ های چرخ بار در ارتفاع ران­ها (Hip ) یعنی حدوداً cm 81-114 باشند کشیدن و هل دادن چرخ بار، برای افراد هر دو جنس سان­تر خواهد بود، نسبت به اینکه ارتفاعشان در حدود شانه ها یا بالاتر از آنها باشد. اگر ارتفاع دسته ­های چرخ بار پایین­تر از ران­ها قرار گیرد استفاده از آنها را دشوار می­کند. دو دسته عمودی یا دو سری دسته در ارتفاع­های مختلف به کارگران با قدهای متفاوت این امکان را می­دهد تا آنها را در محل­های دلخواه در دست بگیرند.

 hol2

مرکز تحقیقات بیماریهای شغلی و طب کار

۶ شهریور ۱۳۹۳ ۱۰:۱۶