اجرای طرح غربالگری به مناسبت هفته ملی سلامت مردان

اجرای طرح غربالگری به مناسبت هفته ملی سلامت مردان
به مناسبت هفته ملی سلامت مردان مرکز بهداشت صنعتی و سلامت کارکنان " طرح غربالگری سرطان پروستات در مردان " را با انجام آزمایش خون ( اندازه گیری PSA ) کارمندان مرد بالای 40 سال به اجرا در میاورد.

دکتر حاجی عابدینی ضمن بیان این مطلب که"امسال هشتمین سالی است که هفته اول اسفند به عنوان هفته ملی سلامت مردان نامیده می شود" افزود:حساس سازی و تبیین جایگاه فرهنگی سلامت در شرکت و ایجاد فرهنگ توجه به سلامتی قبل از بیماری، پیشگیری اولیه و تشخیص زود هنگام بیماریهای خطیر و بدون علامت در سطح کارکنان، توجه به نیازهای بهداشتی، آموزشی و درمانی و گسترش فرهنگ همکاری در مقوله سلامت از جمله اهداف این طرح میباشد.

وی ادامه داد: در این راستا و در ادامه طرح های غربالگری سلامت کارکنان، مرکز بهداشت صنعتی و سلامت کارکنان " طرح غربالگری سرطان پروستات در مردان " رادر تاریخ سه شنبه 6/12/92 با انجام آزمایش خون ( اندازه گیری PSA ) کارمندان مرد بالای 40 سال  به اجراء در خواهد آورد .لذا از آقایان محترم همکار دعوت می شود در تاریخ یاد شده از ساعت 8 الی 12 جهت انجام آزمایش ( بدون نیاز به ناشتا بودن ) به درمانگاه محل کار خود مراجعه نمایند .

 رئیس مرکز بهداشت صنعتی و سلامت کارکنان در باره سرطان پروستات و آزمایش PSA  توضیح داد: "پروستات غده‌ای در دستگاه تناسلی مردان است که دقیقاً زیر مثانه (اندامی که ادرار را جمع‌آوری و دفع می‌کند) و جلوی راست‌روده (پایین‌ترین قسمت روده) قرار دارد. پروستات تقریباً به اندازۀ یک گردو است و قسمتی از پیشابراه را احاطه می‌کند. (لوله تخلیه ادرار از مثانه). غدۀ پروستات مایعی تولید می‌کند که قسمتی از مایع منی را تشکیل می‌دهد.

3243425214

معمولاً هرچه سن مرد بالاتر می‌رود، پروستات بزرگ‌تر می‌شود. پروستات بزرگ گاهی جریان ادرار از مثانه را مسدود و مشکلاتی برای عملکرد جنسی ایجاد می‌کند.

پروستات طبیعی جریان ادرار از مثانه را مسدود نمی‌کند. پروستات بزرگ‌شده بر مثانه و پیشابراه فشار می‌آورد و موجب مسدودشدن جریان ادرار می‌شود."

آزمایش PSA یک آزمایش سادۀ خون است که میزان PSA را معین می کند: آنتی‌ژن اختصاصی پروستات (PSA) پروتئینی است که به‌صورت عادی به‌وسیلۀ غدۀ پروستات تولید و مصرف می‌شود.

4354654

حاجی عابدینی اضافه کرد: سرطان پروستات با بیش از 3000 مورد جدید سالیانه هشتمین سرطان شایع در بین مردان در ایران است.سرطان پروستات، به‌طور عمده، در مردان مسن اتفاق می‌افتد. اگرچه شمار مردان مبتلا به سرطان پروستات زیاد است، اما اکثر مردانی که این بیماری در آنها تشخیص داده شده است، از این سرطان نمی‌میرند.

وی در خصوص آمادگی‏های لازم برای آزمایش PSA اشاره کرد: چون انزال با افزایش سطح PSA مرتبط است لذا جلوگیری از انزال به مدت 24 ساعت قبل از جمع آوری نمونه به دقت آزمایش کمک شایانی خواهد نمود.

 
۴ اسفند ۱۳۹۲ ۱۱:۲۰