علائم هفتگانه دیابت کدامند؟

علائم هفتگانه دیابت کدامند؟
دیابت یک اختلال در سوخت و ساز (متابولیسم) بدن است که در آن یا انسولین به تعداد کافی در بدن وجود ندارد و یا انسولین موجود قادر نیست تا وظیفه خود را به درستی انجام دهد و در نتیجه به علت وجود مقاومت در برابر آن، قند خون بالا می‌رود.

انسولین هورمونی است که توسط سلول های "بتا"واقع در پانکراس ترشح می‌شود و وظیفه اصلی آن کاهش قند خون است. پانکراس نیز یکی از غدد دستگاه گوارش است که در پشت معده قرار دارد بالا بودن قند خون در دراز مدت باعث بروز عوارض در سیستم قلب و عروق، کلیه‌ها، چشم و سلسله اعصاب می‌گردد. 

تشنگی مکرر

اگر کسی به طور مکرر احساس تشنگی کند ، پس باید کمی در مورد آن توجه به خرج دهد. این احساس ممکن است به دلیل ازدیاد گلوکز در بدن ایجاد شود. اگر شخصی بارها در شب بلند شود تا آب بنوشد ، توصیه می شود آزمایش خون بدهد. 

دفعات مکرر ادرار

این یک علامت اخطار است. ادرار مکرر به معنی سطح بالای گلوکز در بدن است . دفعات کم ادرار در روز نرمال است ولی تعداد بیش از حد آن می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد.

بریدگی ها دیر خوب شود

 یک بریدگی معمولی بر روی بدن باید در مدت زمان کمی بهبود یابد. اگر شخصی دیابت داشته باشد زمان بهبود بریدگی طولانی خواهد بود. اگر بریدگی ، زخم و سوختگی دیر خوب شود باید آزمایش خون داد. سطح بالای گلوکز در بدن عملکرد بدن در مبارزه با عفونت را کند می کند.

 افزایش یا کاهش وزن

 یک شخص دیابتی تمایل به افزایش وزن دارد و دلیل آن کمبود مایعات در بدن است. ممکن است نوساناتی نیز در کاهش وزن داشته باشد که آن نیز به این دلیل است که بافت ها گلوکز دریافت نمی کنند. بسیار مهم است که این نشانه ها را ارزیابی کرده و درباره آنها اطلاع داشته باشید.

دهان خشک می شود

 آیا می دانستید که دیابت می تواند منجر به خشکی دهان شود؟ سطح بالای قند در بدن، دهان را تحت تاثیر قرار می دهد . و این مورد می تواند منجر به بیماری های لثه و پوسیدگی دندان شود. این یک نشانه طبیعی شخص دیابتی است.

خواب رفتن دست و پا

افزایش سطح قند در بدن به دفعات منجر به مشکلات عصبی می شود در نتیجه، یک شخص می تواند حس سوزش و خارش در دست ها یا پاها کند. سطح بسیار بالای دیابت می تواند منجر به بی حسی و حس سوختگی در دست و بدن شود.

ضعف و بی حالی

شخصی که دچار دیابت است از ضعف و بی حالی عمومی رنج می برد. این مورد می تواند به همراه تاری دید نیز همراه شود. آزمایش خون برای دانستن نوع دیابت به شدت توصیه می شود. نشانه های بالا را نادیده نگیرید، پیشگیری همیشه بهتر از درمان است

 

 

۱۱ دی ۱۳۹۲ ۱۵:۲۸