چگونه فناوری اطلاعات به کمک پزشکی می‏ آید؟

چگونه فناوری اطلاعات به کمک پزشکی می‏ آید؟
پیدایش اینترنت و گسترش آن نه تنها تغییرات زیادی را در زمینه های گوناگون علم و صنعت ایجاد کرده است، بلکه به نحوی گسترده راهکارهای عملی خود را در زمینه های زندگی اجتماعی مثل پست الکترونیکی، بانکداری الکترونیکی و همچنین سلامت و بهداشت الکترونیکی یافته است. تحولی که می تواند به عنوان وسیله ای کارآمد در ارایه مراقبت های بهداشتی با کیفیت به افراد به خصوص در مواقع بحرانی که مدیریت زمان حرف اول را می زند، به کار رود.
 

تعاریف و اصطلاحات:

Telemedicine: به معنی درمان از راه دور ،که امروزه یکی از موضوعات مهم و بحث­برانگیز است.

telenursing: پرستاری از راه دور.

پزشکی از راه دور: 

پزشکی از راه دور اصطلاحی جدید است که در استفاده از اطلاعات الکترونیک و تکنولوژی­های ارتباطی برای فراهم آوردن خدمات و حمایت از مصرف­کنندگان در زمانی که فاصله ای بین دو گروه خدمات گیرنده و خدمات دهنده وجود داشته باشد، تعریف می­شود.

به دانش و ابزارهای ارتباطی که مراکز بهداشتی- درمانی و پزشک را به بیمار مرتبط کنند تله مدیسین گویند.
در واقع تله مدیسین بکار گیری تکنولوژی الکترونیک و دیجیتال جهت اعمال مراقبتهای پزشکی و بهداشتی از بیمارانی است که در نقاط دور از مرکز درمانی به سر می برند.

2377

از جمله اهداف پزشکی از راه دور بهبود مراقبت از بیمار، بهبود دسترسی  و مراقبت پزشکی برای نواحی روستایی و محروم، دسترسی بهتر به پزشکان جهت مشاوره، در دسترس قرار دادن امکانات برای نواحی روستایی، معاینات خودکار، کاهش نقل و انتقال بیماران به مراکز درمانی می­باشد.

پزشکی از راه دور شامل مشاوره از راه دور، آموزش الکترونیکی، پایش از راه دور، جراحی از راه دور، آسیب شناسی از راه دور، درمان امراض پوستی از راه دور و تصویر برداری اولتراسوند از راه دور می باشد.

5234542

پرستاری از راه دور :

شاخه­ای از پزشکی از راه دور است که وظیفه آموزش پرستاری به بیماران را بدون محدودیت زمان و مکان فراهم می­کند. تله نرسینگ باعث کاهش هزینه و بهبود کیفیت مراقبت­های پرستاری خصوصاً در مناطق روستایی می شود. علاوه بر این از استاندارد کردن آموزش­های بالینی پرستاری نیز پشتیبانی می کند.

امروزه پزشکی از راه دور تا حدی پیشرفت کرده است که امکان جراحی از راه دور نیز به وجود آمده است؛ یعنی یک جراح حاذق در یک کشور با بهره­ گیری از ارتباطات اینترنتی بسیار قوی و زیرساخت های فنی دقیق این امکان را می­یابد که در یک اتاق جراحی در کشور دیگر به وسیله ربات ها عمل جراحی انجام دهد. 

75373572

اولین بار جراحی از راه دور با کمک ربات، در 7 سپتامبر 2001 انجام گرفت. در این عمل جراحی کیسه صفرای زن 68 ساله­ای بستری در بیمارستانی در شرق فرانسه توسط تیم جراحی در نیویورک، برداشته شد. در این عمل جراحی، حدود هفت هزار کیلومتر بین تیم جراحی در نیویورک و بیمار بستری شده در بیمارستانی در شرق فرانسه فاصله وجود داشت.
پزشک مستقر در نیویورک وسایل جراحی نهاده شده در اتاق عمل توسط ربات را دستکاری می­کرد و این عمل با کمک خط فیبر نوری پرسرعت و با استفاده از سیستم جراحی رباتیک لاپاراسکوپی، به مدت 54 دقیقه به طول انجامید. بیمار پس از یک هفته فعالیت عادی خود را از سر گرفت.


منیژه حسنی  مهندس منیژه حسنی چوکامی - کارشناس رایانه

۱۸ آذر ۱۳۹۲ ۱۱:۳۱